Poród w domu – formalności

Choć rozporządzenie pozwalające na urodzenie dziecka w domu obowiązuje od czterech lat, to porody domowe wciąż stanowią rzadkość. Czemu? Jak nie wiadomo o co chodzi, to pewnie o pieniądze. Tak jest i w tym przypadku, gdyż to przyszły rodzic opłaca wszelkie domowe konsultacje i położną asystującą przy porodzie. To jednak nie koniec utrudnień.

baby-718146_640

Polski system opieki wciąż nie doczekał się ani żadnych przepisów regulujących kwestie związane z porodem domowym, ani wypracowanych procedur. Potencjalnych chętnych odstraszają dodatkowo formalności i dostęp do specjalistów, których przy porodzie szpitalnym gwarantuje szpital.

Jak więc wygląda to w praktyce?

Czy rzeczywiście poród domowy to znacznie więcej formalności?

Po pierwsze musisz podjąć decyzję, że urodzisz w domu i poinformować o tym lekarza prowadzącego ciążę. Musi to być decyzja świadoma, dlatego nie zdziw się, gdy lekarz i personel medyczny będzie Ci odradzał tą opcję, straszył komplikacjami i brakiem fachowej szybkiej pomocy w stanach nagłych. Rozporządzenie, które daj Ci prawo wyboru miejsca porodu (pisałam o nim TU) jednocześnie obliguje medyków do zalecania przyszłym położnicom urodzenie dziecka w warunkach szpitalnych. Decyzja ta nie wymaga podpisywania żadnych dokumentów, czy sporządzania deklaracji.

Jesteś jednak twarda i nie zmieniasz decyzji. Co dalej?

Znajdujesz położną i zawierasz z nią umowę. Teoretycznie nie musisz tego robić, jednakże umowa pozwali Ci określić powinności i obowiązki położnej oraz Twoje, związane z narodzinami dziecka w warunkach domowych. Poród to nie jest dobry moment na zebranie myśli, a co dopiero na redagowanie umowy, dlatego lepiej zrobić to zaraz po wyborze położnej, czyli ok. 2-3 miesięcy przed planowanym porodem.

 

W końcu nadchodzi ten najważniejszy w życiu dzień – w zaciszu domowym rodzisz ukochane maleństwo.

Musisz teraz zgłosić jego narodziny w Urzędzie Stanu Cywilnego w celu zarejestrowania dziecka. Zazwyczaj to szpital dokonuje wstępnego zgłoszenia urodzenia dziecka do USC właściwego ze względu na miejsce narodzin dziecka, a szczęśliwi rodzice otrzymują potrzebne do rejestracji dokumenty.

Tyle że Ty rodziłaś w domu.

I co teraz?

Położna przyjmująca poród powinna wystawić zaświadczenie o urodzeniu dziecka, które rodzice muszą złożyć w USC w terminie 21 dni od urodzenia dziecka (wcześniej było to 14 dni). Dalsza rejestracja w USC przebiega tak samo jak ta, którą poprzedziło zgłoszenie dokonane przez szpital.

Kolejnym dokumentem wystawionym przez położną asystującą przy narodzinach jest książeczka zdrowia i kata uodpornienia dziecka. Rodzice lub położna powinni zanieść kartę uodpornienia do przychodni, do której chcą zapisać dziecko.

I tu uwaga, gdyż zgodnie z obowiązującym w Polsce kalendarzem pierwsze dwa szczepienia (tj. przeciw WZW typu B oraz przeciw gruźlicy) robione są w ciągu 24 godzin od urodzeniu noworodka. [Kalendarz szczepień obowiązkowy na rok 2015 znajdziesz TU]. Oznacza to, że rodzice chcący zaszczepić dziecko zgodnie z obowiązującym kalendarzem powinni już wcześniej ustalić, gdzie będą mogli takie szczepienia przeprowadzić, szczególnie, że w przychodniach zazwyczaj brak jest szczepionki przeciw gruźlicy (BCG) podawanej tylko noworodkom.

W trzeciej dobie życia, noworodek zazwyczaj ma robiony test przesiewowy w kierunku fenyloketonurii i hypotyreozy. W szpitalu na oddziale położniczym dokonuje się go przed wypisaniem matki i dziecka do domu. Test ten może przeprowadzić położna przyjmująca poród, o ile jej opieka obejmuje wizytę domową po 48 godzinach od porodu (stosowny zapis powinien znaleźć się w umowie z położną). W innej sytuacji, test przesiewowy powinna wykonać położna środowiskowa (pracująca w przychodni) w trakcie wizyty patronażowej. Aby tak się stało musi ona zostać odpowiednio wcześnie powiadomiona o narodzinach dziecka w warunkach domowych i braku zrobionych testów. Łatwiej będzie, jeśli kontakt z położną środowiskową zostanie nawiązany jeszcze przed planowanym terminem porodu.

Dodatkowo położna przyjmująca poród powinna wystawić zaświadczenie o urodzeniu dziecka dla pracodawcy, które jest potrzebna do uzyskania urlopu macierzyńskiego.

I jeszcze coś. W ciągu 12 godzin od porodu, noworodek powinien być zbadany przez neonatologa. Lekarze pracujący w przychodniach zazwyczaj nie robią tej specjalizacji, dlatego jeżeli chcesz by takie badanie zostało przeprowadzone już wcześniej musisz umówić się z neonatologiem na wizytę, najlepiej domową.

One comment on “Poród w domu – formalności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>